Zvířata

Kravičky Koně Ovečky

Kravičky Galloway + Charolais

Plemeno Galloway pochází z jihozápadního Skotska a patří mezi nejstarší masná plemena skotu na Britských ostrovech. Oblast Galloway je v jihozápadním Skotsku, kde je původní krajina velmi členitá, pahorkatá s vysokými srážkami a s hustými dubovými lesy. Skot tohoto plemene byl v četných údolích řek a v blízkosti mořského pobřeží na orných půdách. pastvinách, ale také ve výše položených oblastech, v krajině nespočetných jezírek, vresovišť a mechových porostů, kde vystupují granitové skály.

Proto bylo toto plemeno vybráno jako nejvhodnější do naší krajiny, nedaleko Teplických skal, s četnými převýšeními, nízkými teplotami v zimě. Nenáročnost tohoto masného plemene je obdivuhodná, v létě potřebují pouze přístup k vodě a v zimě navíc k senu, nic víc.

Charolaiský skot je mohutné masné plemeno skotu původem z Charolles ve Francii. Je to plemeno s vynikající zmasilostí a jatečnou výtěžností, jeho slabinou je naopak větší procento obtížných porodů. Charolaiský skot je nápadný velkým tělesným rámcem, tělo je hluboké a široké, bedra a kýty silně osvalené, hlava je relativně malá, široká, s širokým růžovým mulcem a výraznýma očima. Je chováno v rohaté i bezrohé formě. Končetiny jsou silné, dobře stavěné, s výraznými světlými pazhehty. Zbarvení je bílé až krémové.

V současnosti chováme tři kusy krav Galloway, jednoho býka Galloway a dvě krávy CHarolais. Jsme s nimi více než spokojeni, nebojí se jiných zvířat, lidí, s chutí se pustí do čehokoliv včetně kopřiv, a v kombinaci s koňmi a ovcemi zůstává na loukách pouze šťovík.

Koně American Paint Horse

American Paint Horse je samostatné celosvětově uznávané plemeno koní, jehož kolébkou jsou Spojené státy americké. Zkráceně bývá často nazýván jako paint, což v angličtině značí "barevný". Co se stavby těla, a potažmo i využití týče, jedná se o strakatou verzi quartera (American Quarter Horse). Tento, na první pohled výjimečný kůň, vznikl na základě úsilí lidí, kteří toužili spojit atletické schopnosti a rychlost quartera s atraktivním zbarvením.

Stejně jako u Quartera je požadavkem, aby stavba těla měla tzv. "dobytkářský ráz", což znamená, že jak kostra, tak i svaly jsou silné, odolné a způsobilé pro celodenní práci na rančí s dobytkem. Celé tělo je kompaktní, hřbet krátký, kohoutek méně výrazný, typická je výrazně osvalená hruď, mohutná záď a silné avšak suché zadní končetiny, krátká hlava, velké žuchvy a malé uši. Velký důraz je kladen také na povahové vlastnosti. Důležitá je klidná, mírná povaha, smysl pro samostatnou práci a práci s dobytkem.

V současnosti chováme dvě klisny, povětšinou hněde zabarvené, vyjma "nohavic" a lisin na obličeji. Obě jsou skutečně klidné, mírumilovné, přítulné a rády se nechají drbat.

Ovečky Clun Forest

Clun Forest je masné krátkovlnné plemeno vyšlechtěné ve Skotsku v oblasti Clun Shropshire v roce 1865 z plemene radnor, shropshire a kerry hill. Po roce 1958 se uskutečnil dovoz do USA, Kanady a ještě před tím do mnoha zemí Evropy, např. do Francie, kde je poměrně hodně rozšířeno. Rozvoj plemene je řízen francouzskou asociací chovatelů plemene clun forest.

Plemeno středního až většího tělesného rámce, rané, plodné a odolné vůči nepříznivému počasí. Barva hlavy a nohou tmavě hnědá, vlna bílá, obě pohlaví bezrohá.

V současnosti máme 16 kusů těchto oveček, které skvěle zvládají místní životní prostředí, kopcovitý terén i tužží zimu. Naprostá spokojenost, ochočené, celkem nebojácné.Reklama:

„Člověk, který nikdy neplakal nežil opravdový život!“ Jan Werich